Швидкість та сила вітру

У прогнозі погоди найменше звертаємо увагу на вітер. Але саме вітер може кардинально змінювати навіть сонячну погоду - раптово навіяти хмари. Або підсилити ефект безтурботності відсутністю вітру. Швидкість та напрям вітру не раз може підказати нам чого очікувати від погоди.

Для складання прогнозу погоди враховують безліч параметрів атмосфери, серед яких обов’язково є вітер. Однак, дуже часто для прогнозування вітру недостатньо знати всього лиш різницю атмосферного тиску на окремих місцевостях. Точніший прогноз погоди вимагає скрупульозного вимірювання поточних значень швидкості та напряму вітру. Це дає змогу краще передбачати поведінку вітру, його характер та можливі зміни.

Щоб виміряти напрям і швидкість вітру використовують спеціальний прилад - флюгер. Стрілки флюгера обертаються за напрямом вітру і вказують з якої сторони дує вітер. Наприклад, якщо вітер дує з півночі, то його називають північним, якщо з півдня - то південним, і т.д. Також, до конструкції флюгера прикріплена металева пластина, яка відхиляється, коли на неї дує вітер. Таким чином визначають швидкість вітру.

Вітер може бути як легкий, так і сильний чи штормовий. Все залежить від його сили. Але існує пряма залежність сили вітру та його швидкості. Цю залежність дослідив британець Френсіс Бофорт. Наведемо шкалу Бофорта, відповідну швидкість вітру та фізичний вплив вітру на оточення.

 • 0 балів - 0 - 0.3 м/с, штиль - відсутність вітру, листя дерев не рухаються, дим від вогню піднімається вгору без відхилень.
 • 1 бал - 0.3 - 1 м/с, тихий вітер - дим від вогню трішки скошується, флюгер не обертається.
 • 2 бали - 1 - 3 м/с, легкий вітер - вітер відчувається обличчям, можуть рухатися листя, флюгер обертається.
 • 3 бали - 3 - 5 м/с, слабкий вітер - листя дерев хитаються, помітний рух дрібних гілочок.
 • 4 бали - 5 - 8 м/с, помірний вітер - хитаються невеликі гілки дерев, вітер вже достатньо сильний, аби піднімати пил та папір із землі.
 • 5 балів - 8 - 11 м/с, свіжий вітер - розхитуються великі гілки дерев, на воді з’являються хвилі.
 • 6 балів - 11 - 14 м/с, сильний вітер - хитаються стовбури дерев середньої товщини та великі гілки, на морі з’являються пінисті білі хвилі.
 • 7 балів - 14 - 17 м/с, міцний вітер - можуть хитатися грубі дерева, море вкривається хвилями.
 • 8 балів - 17 - 20 м/с, дуже міцний вітер - ламаються гілки дерев, ускладнюється ходьба людини проти вітру.
 • 9 балів - 20 - 24 м/с, шторм - ламаються дерева, невеликі руйнування, може зриватися черепиця.
 • 10 балів - 24 - 28 м/с, сильний шторм - дерева вириваються з корінням, сильний шторм спричиняє значні руйнування.
 • 11 балів - 28 - 32 м/с, жорсткий шторм - величезні руйнування.
 • 12 балів - понад 32 м/с, ураган - це вітер швидкістю понад 115 км/год, який спричиняє великі спустошення.

Вітер може бути різної сили, тобто дути з різною швидкістю. Часом відчуваємо безтурботний легкий вітерець, інколи - сильний поривчастий вітер або й штормовий вітер. Якщо його швидкість перевищує 15 м/с, то варто бути вкрай обережними. Однак, люди навчилися приборкувати вітер та отримувати з нього колосальну користь, як от, наприклад, побудова вітрових електростанцій та їхніх мереж. Природа дуже різноманітна і треба знати, як з нею впоратися.

1224
12