Цікаві факти про сніг

Щоб трішки урізноманітнити цьогорічну зиму і добавити до неї нотки холоду, поговоримо про сніг: що таке сніг, як утворюється і куди дівається?

Гарно, коли білий лапатий сніг повільно крутиться в повітрі та накриває все навколо. По суті, сніг - це ніщо інше, як замерзла вологість повітря. Ще в хмарах малі кристали заморожуються через низьку зовнішню температуру. Від цього важчають і починають свій шлях донизу.

Під час свого падіння сніжинки набувають різноманітних форм. На зародженій сніжинці конденсується волога, яка також замерзає, збільшуючи її розмір. Різна температура і вологість повітря, вітер та багато іншого зумовлюють безліч варіацій кінцевого вигляду кожної сніжинки. І параметрів впливу настільки багато, що зустріти дві однакові - досить мала ймовірність (навіть ведуться дебати про те, що двох однакових не існує і тим, що вчені довели можливість утворення однакових сніжинок).

Доки сніжинка досягне кінця своєї подорожі (осяде на землі), її форма може декілька разів змінюватися. Одні можуть склеюватися з іншими, інші - трішки підтанути і замерзнути знову, але в іншій формі. Ще одні повністю тануть й розчиняються у повітрі.

Оскільки сніг - це замерзлі кристали води, то їх можна розламати. При температурі повітря нижче -2°С вони втрачають гнучкість і стають надто твердими, аби змінювати свою форму. В результаті, крижинки снігу труться одна об одну та ламаються. І то ламаються ефектно - зі звуком! Для цього вистачає найменшого зусилля ноги, саней тощо.

Також сніг звучить при падінні на поверхню озер. Під час зіткнення сніжинок із водою утворюється звук у високому діапазоні частот (нечутний неозброєним вухом). Але цей звук чують риби. І ховаються від нього на глибину.

Ще одним цікавим фактом про сніг є його здатність зберігати тепло. Адже хатинка із снігу є природним і вкрай ефективним винаходом. При лютих зовнішніх морозах -30°С і менше, температура повітря всередині снігової хатки може зберігатися в межах +15°С…+18°С. Тож, аби зігрітися навіть на північному полюсі краще перебувати всередині, а не за її межами.

А от зовнішню енергію сонячного тепла сніг “відбиває” і перешкоджає прогрітися землі. Левову частку світла, яке попадає на нього, сніг просто відбиває від себе. Це є ще однією причиною, чому у періоди засніжених зим погода є холодною.

Сніг прикрашає будь-яку зиму. Зі снігом відразу й появляється святковий настрій. А сніг, наче, й не є чимось надзвичайним - лише різноманітні замерзлі кристалики води у повітрі, які спішать обігнати своїх “побратимів” і приземлитися на великій білій купі. Але з приходом весни ніякий сніг не може встоятися перед теплом і тане. Така вже його суть - красиво з’являтися і непомітно щезати.

71
8