Рекомендації щодо харчування у спекотну погоду

Коли температура повітря підвищується і стає спекотною, то часто організму необхідне додаткове охолодження. Але інколи це важко зробити через… їжу, яку ми споживаємо. Що краще їсти у спекотні дні, а чого бажано уникати?

Наведені нижче рекомендації можна використовувати, якщо у вас немає лікарських протипоказань чи спеціальної спортивної дієти (за якою стежить фахівець у цій галузі). У всіх інших випадках - можна і бажано враховувати їх у своєму щоденному раціоні.

Отже, чому ж виникає проблема перегріву організму у спекотні дні? Людина охолоджується випаровуванням рідини через шкіру та під час дихання - волога виходить назовні легенями. Температура тіла людини в нормальному стані рівна +36.6°С. І чим вища температура навколишнього повітря, тим складніше охолоджуватися природними способами, тіло використовує більшу кількість води. В цьому випадку вода може надходити до нирок в малій кількості і організм буде перегріватися.

З цього отримуємо логічний висновок, що у спеку потрібно більше пити (чого від нас вимагає сам організм і людина інстинктивно п’є більше). Але що пити і у якій кількості? Звичайна негазована вода є ідеальним варіантом, оскільки для її засвоєння потрібно найменше витраченої енергії та часу. Також можна пити такі напої, як чай, мінеральна вода, узвар із сухофруктів, компот, кисломолочні продукти (кефір, ряжанка), сік. Не пийте солодких газованих напоїв, ніякого алкоголю. Уникайте вживання води прямо з холодильника! Адже практично у 100% випадків це спричиняє проблеми зі здоров’ям (ангіна, трахеїт). Стосовно кількості, то рекомендують як мінімум вживати додаткові 0.5 л води в першій половині дня і ще 0.5 л води - в другій. Решту вам підкаже власний організм. Головне прислухайтеся до нього і пийте, якщо він цього потребує!

Що їсти і чого уникати? Основне правило - побільше овочів, ягід та фруктів; поменше жирного, смаженого, солодкого та м’ясних страв. Білкова їжа (м’ясо) сповільнює метаболізм (обмін речовин) в організмі, що ускладнює його охолодження. Солодка їжа (тістечка, печиво) і жирна їжа посилюють спрагу. Про чіпси й не варто говорити - однозначно відмовляємося від них. Натомість, будь-які овочі, салати і зелень, сезонні фрукти та лісові ягоди забезпечать вас необхідною кількістю вітамінів, мінералів та енергії. Якщо вам необхідно білкової їжі, то до раціону можна додати яйця, домашній сир і невелику кількість білого м’яса чи риби. При цьому ви не будете відчувати важкості та голоду і ваш організм не буде перегріватися.

Коли температура повітря піднімається вище +30°С, організму стає складно охолоджуватися без вашої допомоги. Щоб захистити себе від перегріву, слабкості чи теплового удару, варто дотримуватися простих правил щодо харчування. І якщо споживання овочів, ягід та фруктів допоможе вашому організму, то надмірна кількість м’ясних продуктів і кондитерських виробів - навпаки, створить перешкоди для його правильної роботи. Також не забуваймо пити багато води, НЕ вживати алкоголь та солодкі газовані води!

224
13