Райдуга або веселка

Хтось називає її веселкою, хтось - райдугою. Але вона, незважаючи ні на що, продовжує непрогнозовано з’являтися на небі і тішити нас своїми кольорами.

Веселка завжди була радісною звісткою після дощу. Коли ми бачимо веселку на небі, то навіть після затяжних дощів чи сильної грози можемо з полегшенням очікувати завершення опадів. Веселку ніколи не побачимо в епіцентрі дощу. Але і надзвичайно складно (практично неможливо) є передбачити, коли вона з'явиться. Так чому ж веселку не прогнозують?

Поява райдуги на небі відбувається раптово, після чого, зазвичай, вона швидко щезає. Однак, були й випадки, що кольоровий феномен не зникав тривалий час - до декількох годин. Останній зафіксований найдовший рекорд тривав майже 9 год (8 год 58 хв, якщо бути точними) у горах Тайваню.

Щоб побачити веселку потрібно аби декілька факторів взаємодіяли одночасно. Перш за все мусить бути відповідна вологість у повітрі. Це можуть бути краплі дощу або бризки від водоспаду чи фонтану. Якщо вологість буде надмірною або недостатньою, то веселка не появиться. Вода в нижній частині атмосфери гарантує, що біле світло (від Сонця чи іншого джерела білого світла) буде заламуватися та відбиватися. В результаті побачимо плавну градієнтну дугу в небі.

Дивитися також потрібно не будь-куди. Заломлене світло видиме лише зі сторони Сонця. Тобто, наш погляд повинен бути спрямованим у напрямку від Сонця. Якщо обійти веселку і подивитися на неї ззаду (коли ми будемо бачити перед собою Сонце), то окрім Сонця ми нічого не побачимо. Ось такі реалії фізики та світлових променів.

Кольорова дуга райдуги, яку ми маємо змогу спостерігати - це приклад того, як природа може без будь-яких зусиль миттєво продемонструвати свої барви, а потім безтурботно зникнути. Верх дуги видно завжди. Вона починається із червоного кольору і переходить у зелений. Але перехід є настільки плавним, що інколи складно розділити межі червоного, помаранчевого, жовтого та зеленого кольорів. Після цього колір через блакитний переходить у синій і вкінці у фіолетовий. Останній колір не завжди проявляється через брак світла.

Також, веселку можна побачити і вночі під місячним сяйвом. Але вона буде дещо мутною і не такою кольоровою. Зважаючи на репутацію короткотривалості веселки, ймовірність зустріти її віч-на-віч є вкрай малою - дуже вже рідко це трапляється.

Веселка є красивим і рідкісним явищем. Це є водночас проявом безмежної різноманітності природи та її гармонії навіть між Сонцем і дощем. Вигляд райдуги завжди звеселяє (від чого і назва “веселка”). Однак, щоби побачити веселку потрібно знати де її шукати - дивитися в правильному напрямку і при відповідних обставинах Сонця та дощу.

1134
8