Гроза - чи варто боятися?

Надходить період грози, грому та проливних дощів. Але чи варто боятися грому? У цій статті дізнаємося як поводитися під час грози та що потрібно робити, якщо ви перебуваєте вдома або на вулиці.

Найчастіше потрапити під грозу можна в травні-червні, коли є сильна спека з різким перепадом температури. Інколи грозу можна спостерігати навіть зимою. У цей період в атмосфері накопичуються купчасті дощові хмари. Саме з них і падає сильний проливний дощ, утворюється громовиця і блискавки.

Грім багато хто вважає найлякливішим під час грози. Напевно через його гучність (особливо, коли джерело грому є близько від нас). Однак, грім не є страшним. Це всього лиш супроводжуючий ефект після блискавки. Реальна шкода може бути від блискавки, яка вдаряє в людину, будинок, дерево чи інший об’єкт. А все через величезну напругу.

Особливо небезпечними грози є в степовій зоні України - на півдні, центрі та сході країни. Блискавки у першу чергу вражають будь-які предмети, які виступають над землею. Але не варто боятися грози. Щоб максимально вберегти себе від потенційних проблем чи шкоди, яку може спричинити гроза, варто дотримуватися простих правил.

Отже, якщо ви перебуваєте вдома, то при можливості потрібно:

 • не створювати протяг (відкриті вікна у різних кінцях хати);
 • не розмовляти по мобільному телефону біля вікна, бо це може притягнути блискавку;
 • від’єднати прилади електроживлення від мережі, якщо вона немає додаткових пристроїв від перепаду напруги.

Якщо ви опинилися на вулиці або на відкритій місцевості під час грози, то правила будуть такими:

 • не ховайтеся під деревами чи стовпами (краще змокнути, аніж “зловити” блискавку);
 • вимкніть мобільний телефон, особливо, якщо ви перебуваєте в полі або місцевості, де немає високих споруд;
 • уникайте місця з водоймами, річки та озера, не купайтеся в грозу - вода є дуже добрим провідником струму і часто притягає блискавки;
 • не лягайте та не сідайте на землю, бо таким чином ви збільшуєте площу зіткнення із землею;
 • присядьте на пальцях (не на повну стопу) так, щоб дві п’ятки дотикалися - це забезпечить мінімальний контакт із землею, а дотик п’яток утворить менше електричне коло і струм не буде проходити по всьому тілу (входитиме в одну стопу та виходитиме іншою, не поширюючись по всьому тілу).

Перебуваючи в горах у грозову погоду слід бути дуже уважними. Ось декілька порад:

 • якомога швидше знайдіть притулок, де можна сховатися від грози;
 • обов’язково вимкніть мобільний телефон;
 • якщо волосся стає дибки і відчувається легке поколювання шкірою, то неподалік можливе ураження блискавкою - присядьте (як було описано вище) і закрийте вуха руками (аби зменшити вплив гучного грому);
 • також уникайте дерев і водойм.

Найпростіший варіант - бути в автомобілі під час грози. У цьому випадку просто зачиніть всі вікна і будьте уважними за кермом. Якщо вам складно їхати в таку погоду, то безпечніше буде зупинитися і перечекати до кінця грози. Але ні в якому разі не порушуйте правила дорожнього руху, не зупиняйте автомобіль прямо на проїжджій частині! Постарайтеся знайти прилеглу територію, де ви не будете перешкодою для інших учасників руху. Удару блискавки в автомобілі не варто боятися. Автівка є заземленим пристроєм, який відмінно екранує електромагнітні поля.

Отже, чи варто боятися грози, грому або блискавки? Наша рекомендація - не варто. Але розумно є завжди бути напоготові і знати, що потрібно зробити в такі моменти. Набагато простіше виконати елементарні дії техніки безпеки і просто насолоджуватися силою природи. Адже, гроза триває недовго.

582
17