Вітер і як його прогнозувати

Важко не відчути подув вітру. Особливо, коли він задуває нам за комір, або коли охолоджує нас у спеку. А чи можна використати вітер для прогнозування погоди?

Як нам відомо, для прогнозування погоди потрібно враховувати безліч параметрів. І вітер є одним із них. Синоптики завжди зважають на показники вітру - його напрям та швидкість. Інтуїтивно вітром називати природній рух повітря (переважно горизонтальний рух). Але чому повітря рухається? Як це відбувається і як дізнатися звідки буде дути вітер? Як вітер пов’язаний із іншими параметрами погоди?

Насправді вітер є дуже простим і завжди зрозумілим показником погоди. Вітер можна з легкістю відчути чи побачити його вплив на деревах, кущах або траві. Однак, коливання гілок дерев (чи відсутність будь-яких рухів) всього лиш символізує нам про характер швидкості вітру та напрям. Але вітер є настільки зрозумілим, що часто цього вже є достатньо для простих короткотермінових прогнозів погоди.

Рух повітря, відповідно і вітер, пов’язаний з температурою. Охолоджене повітря стискається. А стиснене повітря є важчим і сильніше тисне на поверхню землі. Тепле ж повітря навпаки - піднімається вгору і його тиск зменшується. При цьому повітря завжди переходить з місць високого тиску в місця низького атмосферного тиску, що утворює вітер. Простим прикладом є вода, яка також постійно перетікає з високих місць у нижчі.

Великі повітряні масиви низького чи високого тиску в своїх центрах є характерними для циклонів та антициклонів відповідно. А це можна застосувати для довгострокового прогнозу погоди, бо циклони і антициклони достатньо великі та визначають погоду на довгий період часу.

Також, можна враховувати швидкість вітру. Чим більший перепад тиску, тим швидше рухатиметься повітря і швидкість вітру буде більшою. Якщо різниця в температурі стає критичною, то можуть утворюватися смерчі та торнадо, що є вкрай небезпечно!

Теплий вітер може “надути” зростання температури повітря. Холодний же вітер може інформувати нас про дощ чи просте похолодання. Відсутність вітру або ледь помітний вітер свідчить про стабільну погоду. Ну.. або про затишшя перед бурею. Все залежить від хмарності на небі.

Наостанок поділимося з вами цікавим спостереженням за напрямком вітру біля таких водойм, як моря, озера та річки. Вдень вітер дує зі сторони води на берег, вночі навпаки - з берега. Але і тут немає ніякої загадки. Вдень сонце швидше прогріває повітря над суходолом та повільніше над водою. В результаті отримуємо різницю в тиску і вітер розпочинає свою діяльність. Вночі ситуація змінюється на протилежну і вітер рухається з берега в сторону водоймищ.

Вітер і справді є добре знайомим кожному з нас. Щодень насолоджуємося вітром (або ховаємося від нього). І щоразу він може сповістити нам про незначні зміни погоди або попередити про різку загрозу зі сторони природи. Зміна температури повітря, хмарність, дощ, наближення циклону чи антициклону - все це допомагає спрогнозувати вітер, його швидкість на напрям.

190
9