Вологість повітря

Що таке вологість повітря? Чим відрізняється абсолютна вологість від відносної вологості? І який вплив вологості на людину?

Вологість - це не щось абстрактне. Її легко відчути, а інколи й побачити. Якщо намочити кусень ганчірки (шматки), то безсумнівно можемо сказати, що вона волога. Аналогічно є із атмосферою і повітрям навколо нас. Воно також має властивість бути вологим і до того ж різного ступеня вологості.

Водяна пара, або вода, яка випарувалася, присутня у повітрі і оточує нас завжди. Понад 85% водяної пари надходить в атмосферу зі світового океану: морів, озер та річок. Решту ж із поверхні суходолу. ЇЇ кількість вимірюється у грамах на 1 м3 і саме ця кількість води визначає вологість повітря.

Якщо кількість водяної пари у повітрі є максимальною, то така вологість називається абсолютною вологістю. Логічно, що вологість залежить від температури повітря - в гарячому повітрі може міститися більше водяної пари ніж в холодному. Ось декілька значень на 1 м3:

  • -20°С не більше ніж 1 г води;
  • -10°С не більше ніж 2 г води;
  • -5°С не більше ніж 3 г води;
  • 0°С не більше ніж 5 г води;
  • +10°С не більше ніж 9 г води;
  • +20°С не більше ніж 17 г води;
  • +30°С не більше ніж 30 г води;
  • +40°С не більше ніж 51 г води.

Проте не завжди буває так, що повітря містить у собі всю можливу кількість води. Наприклад, якщо у прогрітому до +10°С повітрі міститься 4.5 г водяної пари (води), то його вологість є всього лиш 50% частиною від абсолютного значення (оскільки максимальним значенням є 9 г при такій температурі повітря). Отже, відсоткове відношення вологості до її абсолютного значення називається відносною вологістю. Зі зростанням значення відносної вологості також зростає і ймовірність опадів. Також, при різкому перепаді температури повітря збільшується вірогідність дощу, оскільки вологість сильно змінюється, а водяній парі потрібно кудись подітися.

Людське волосся схильне до змін під дією пари, що в повітрі - зі збільшенням вологості воно видовжується. Цей ефект використовують у приладі для вимірювання відносної вологості - гігрометр. Суть механізму така, що зміна довжини волосся впливає на положення стрілки приладу, яка показує поточну відносну вологість.

Значення абсолютної вологості повітря залежить від температури навколишнього середовища. За його допомогою можна визначити відносну вологість. А цей показник є важливим для прогнозування опадів та збереження вашого зовнішнього вигляду в нормі - при великій вологості зачіска розбухає і волосся може втратити свою вкладену форму... або, як мінімум, змокнути від дощу.

55
8